KURUMSAL
'den
beri
KURUMSAL

Vatan Plastik 1957’de, Behruz VATANDOST tarafından kurulduğunda Türkiye “Plastik” ile yeni yeni tanışmaktaydı. Daha o yıllarda, İstanbul’un tarihi hanlarından birinde, 25 metrekarelik bir alanda, kendi tasarladıkları makineleri ile üretim yapan Vatan Plastik, hedefini belirlemişti; koşulsuz müşteri memnuniyeti… Bu amaca ulaşmanın yolu sürekli gelişim, eğitim ve teknolojiden geçiyordu ve Vatan Plastik bu temeller üzerine kuruldu.


PVC hortum imalatı ile başlayan bu yolculukta, teknoloji ve inovasyon beraberinde ürün çeşitliliği ve başarıyı getirmiştir. Vatan Plastik birkaç yıl içinde ürün gamına PE Film, sera örtüsü ve çeşitli plastik ürünleri dahil etmeye başlamıştır. Gelişimin devam ettiği süreçte daha modern bir tesis ihtiyacıyla, bu gün hala üretime devam edilen ilk modern fabrika, 1975’de kurulmuştur. Kalite ve müşteri memnuniyetine olan inanç beraberinde iş hacmi ve ürün çeşitliliğini arttırırken 1983 yılında ikinci, 2006 yılında üçüncü, 2012’de dört ve 2015 yılında beşinci büyük tesis üretime başlamıştır.

Vatan Plastik, üretim hayatına çok fazla “ilk”i sığdırmış bir firmadır. 1972 yılında sera örtülerinin kalınlığını 400 mikrondan 180 mikrona indirmeyi başarmış ve UV üretimiyle plastik sera örtülerinin ömrünün uzaması sağlanmıştır. 2000’lerin başlarında üretilen sera örtülerinde ilk defa zirai ilaçların kullanılması gerekliliğini minimuma indirerek, seracılıkta yeni bir dönem başlatmıştır. Plastik hammaddesine kalsit katarak binlerce ton polietilen tasarrufu sağlanması yine önemli bir ilktir Vatan Plastik için.


…Ve Vatan Plastik kurulduğundan bu güne, 
hedeflerine durmaksızın ilerlerken gelinen noktada; yıllık 200.000 ton üretim kapasitesi ve 5 kıtada 100 ülkeye ihracatla Türk Plastik endüstrisinin devi konumundadır.