CEO’nun Mesajı
CEO’nun Mesajı
ceo

Sevgili Paydaşlar, Yatırımcılar, İş Ortaklarımız;

64 yıllık geçmişimizle Türk plastik sektörüne önemli katkılar sağladık. 5 üretim noktamızla 100’den fazla ülkeye ihraat yapıyor, bayrağımızı dalgalandırıyoruz. Bugün 500’ü aşkın çalışan 1 milyar TL’yı aşan ciromuz, 50 milyon doları aşan ihracatımız ile yeni yatırımlara devam edeceğiz.

2020 ve 2021 yılı Covid’in gölgesinde geçse de bizler bu dönemi fırsata çevirdik ve ihracatla iç daralmadaki kayıpları kapatmaya çalıştık. Salgınla plastik sektöründe bazı sorunlar çıkmıştır. Tedarik zincirinin bozulması, sipariş iptalleri ve tahsilat riskinde artışlar meydana gelmiştir. Kapasite kullanımında düşüş gerçekleşmiştir.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biridir. Bugün 10 milyon tona yaklaşan toplam üretimi, 33 milyar dolar cirosu, 5 milyar dolara yaklaşan  ihracat ve son 10 yılda giderek artan yıllık büyüme ile plastik sektörünün ülke ekonomisine sahiptir. İçinde bulunduğumuz sektör üretim kapasitesiyle Avrupa’da ikinci, dünyada ise altıncı sıradadır.

Değerli yatırımcılar;

Covid salgını hijyen ve medikal başta olmak üzere gıdadan ambalaja kadar pek çok alanda plastik sektörünün hayati öneme sahip olduğu gerçeğini teyit etmiştir. Avrupa’nın birçok ülkesinde plastik sektörü hükümetlerce “Hayati öneme sahip sektör” olarak tanımlanmıştır. Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da tek kullanımlık plastikler ve gıda ambalajlarının kullanımı artış göstermektedir.

Tüm  bu gelişmeler bizleri  Vatan Plastik olarak yeni hedefler belirlemeye, yatırım kararlarının gözden geçirilmesine neden olmuştur. Bundan sonraki süreçte de yatırımlarımızı  artırmaya, yeni teknolojik ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Behruz VATANDOST

Yön.Krl. Bşk. & CEO