Tarihçe
Tarihçe

Vatan Plastik 1957’de, Behruz VATANDOST tarafından kurulmuştur.

 

PVC hortum imalatı ile başlayan firma, birkaç yıl içinde ürün gamına PE Film, sera örtüsü ve çeşitli plastik ürünleri dahil etmeye başlamıştır. Gelişimin devam ettiği süreçte daha modern bir tesis ihtiyacıyla, bu gün hala üretime devam edilen ilk modern fabrika, 1975’de kurulmuştur. Kalite ve müşteri memnuniyetine olan inanç beraberinde iş hacmi ve ürün çeşitliliğini arttırırken 1983 yılında ikinci, 2006 yılında üçüncü, 2012’de dört ve 2015 yılında beşinci büyük tesis üretime başlamıştır.

 

Vatan Plastik, üretim hayatına çok fazla “ilk”i sığdırmış bir firmadır. 1972 yılında sera örtülerinin kalınlığını 400 mikrondan 180 mikrona indirmeyi başarmış ve UV üretimiyle plastik sera örtülerinin ömrünün uzaması sağlanmıştır. 2000’lerin başlarında üretilen sera örtülerinde ilk defa zirai ilaçların kullanılması gerekliliğini minimuma indirerek, seracılıkta yeni bir dönem başlatmıştır. IR katkısını ve termal plastik sera örtüsünü üreten ilk firmadır. Bu üretim sayesinde seradaki ısı ve enerji kaybı büyük ölçüde önlenmiştir.

 

En önemlisi firmamız ürünleriyle, seradaki üretimin 10 gün önce gerçekleşmesini sağlayarak Türk Seracılığına en büyük hizmetlerden birini yapmıştır. 2000 yılları için üretmiş olduğu sera örtüsü yine bir ilki gerçekleştirerek, zirai ilaçların kullanımını asgari seviyeye çekmiştir. Geliştirilen ürünlerimiz Akdeniz Üniversitesi tarafından denenip onaylanmıştır.

 

2006 yılında PE, PP ve HDPE bazlı hammaddelerle birlikte dolgu amaçlı kullanılan, %70 e varan oranlarda hammaddeye katılabilen, maliyet düşüren, mekanik performansı artıran, verimi yükselten, gıdaya uygun ve doğa dostu Vatan Polimer dolguları (Vatpol) üretmeye başlamıştır. 2010 yılında prestretch üretimine, 2012 yılının ilk aylarında ise kükürte dayanıklı sera örtüsü üretimine başlanmıştır.

 

…Ve Vatan Plastik kurulduğundan bu güne, hedeflerine durmaksızın ilerlerken gelinen noktada; yıllık 200.000 ton üretim kapasitesi ve 5 kıtada 100 ülkeye ihracatla Türk Plastik endüstrisinin devi konumundadır.